BÚBOSHÁZ &
PERMAKULTÚRA Több legyet
egy csapásra!
Tervezzünk a
természettel! Amikor évekkel ezelőtt megismertem a szupervályog-technológiát, még nem gondoltam, hogy ez a „találkozás” ilyen kulcsfontosságú lesz. Először engem is az építmények egyedi, organikus formavilága ejtett rabul. Majd az, hogy egészséges és fenntartható otthonokat építhetünk vele akár a saját kezünkkel is, és mindezt kedvezőbb áron, mint a jelenleg megszokott építési technológiákkal. Maga a technológia prototípusa, az Öko-Dóm iskolapéldája a permakultúra szemléletének, de amikor megterveztük az első hazai modellépületeket – egy présházat és egy földbe süllyesztett dombházat – számos további -> "Többet ésszel, mint pénzzel” permakultúrás ötletet építettünk bele a tervekbe. A két hazai Búbosházra megkaptuk az építési engedélyt. A kivitelezés azonban még várat magára.
Klímaváltozás, rezsiválság és 5G
Semmi sem véletlen. Az építkezés késlekedése nem várt pozitív „mellékhatásokkal” járt. Már a Nautilus -> dombházat is azért terveztük zöldtetős, földbe süllyesztett épületnek, mert sokkal hatékonyabb alternatívát kínál a szélsőséges időjárás és a növekvő építési és fenntartási költségek kihívásaira, mint a megszokott szélnek-hidegnek kitett kockaházak. A késlekedés ideje alatt azonban rátaláltunk egy olyan passzív (azaz nem zajos gépekkel működtetett) földfűtésrendszerre, amely lehetővé teszi a ház egész éves fűtését-hűtését mesterséges külső energiaforrás vagy kályha nélkül. Ezt a rendszert utólag csak rengeteg pluszmunkával és költséggel, és csak korlátozott hatékonysággal tudtunk volna beépíteni egy már elkészült házba. Így nyert értelmet a késlekedés. Pedig akkor még nem is sejtettük, hogy ezen a nyáron a rezsiárak minden képzeletünket felülmúlóan elszabadulnak. Már egy földfeletti kupolás Búbosháznak is sokkal jobb az energetikája egy szokványos kockaháznál, és még ezt is messze felülmúlja egy földbe süllyesztett dombház. Kiegészítve a dombházat az önjáró, „zöld padlófűtéssel”, olyan lehetőségre tehetünk szert, amit vétek lenne kihagyni. Már csak hab a tortán, hogy a szupervályog ház – köszönhetően a „malterként” szolgáló szögesdrótgyűrűknek és a tapasztást erősítő rabichálónak – valójában egy Faraday-kalitka. Maga a vályog is kiválóan véd az elektroszmog ellen, de egy a földbe süllyesztett szupervályog dombház még inkább. Így olyan otthonra tehetünk szert, ami nemcsak védi az egészségünket, de élhető és szép lakókörnyezetet is jelent.
 Terveink szerint 2023-ban nekiláthatunk a bemutató és prototípus Búbos dombház megépítésének és a földfűtésrendszer hazai tesztelésének.
|
|