2015-ös SzuperMA tervek, eredmények címszavakban
-> és a bemutassa a szupervályog-technológia statikai, esztétikai, gazdasági,
egészségügyi és ökológiai (fenntarthatóság, alkalmazkodás a klímaváltozás kihívásaira) előnyeit.
SzuperMA Műhely tevékenysége, eredményei dióhéjban (2011-2015)


2011 tavaszán indult
a technológia bevezetésével kapcsolatos „terepmunka”. Kertépítő
tanfolyamunk keretében szupervályog
fűszerspirált építettünk, kéthetes
házépítő tanfolyamunkon pedig megszületett az első hazai szupervályog-épület
is, egy kétkupolás kis fürdőház (a képen szerkezetkész állapotban).


2011 júniusában a gárdonyi Sport Beach ökológiai szemléletű strandon, a 4. Országos Öko Expo és Biofesztivál keretében, több mint 70 gyermek lelkes közreműködésével egy szupervályog homokozó birodalom nőtt ki szó szerint a földből. A homokozó komplexumot saját erőből, önkéntes alapon építettünk.


A héttérben dolgozunk a tervezési és engedélyeztetési folyamat előkészítésén, hogy a közeljövőben megkezdhessük az első szupervályog lakóházak építését is. A technológia megismerését és elsajátítását segítő bemutató és szakmai előadásokat és fórumokat rendezünk, konzultációs és szupervíziós lehetőséget biztosítunk az építeni kívánók számára, illetve bemutató és oktatási anyagok, kiadványok is készülnek.

2012-2013 zömében a SzuperMA bemutató és oktató terület kialakításával, fejlesztésével telt. Emellett az oktatási anyagaink létrehozását is folytattuk. Mónika összeállította a Szivárvány Tréninget, amely tartalmas és sokoldalú és érdekes kelléktára az önismeret és tudatosodás, egyéni fejlődés és kapcsolatépítés módszereinek. Elkészült a Szupervályog bemutató kiadvány és CD, illetve mérföldkő az első magyar nyelvű szupervályog szakkönyv, azaz a tanfolyamok anyagát tartalmazó „Szupervályog építés alapjai” c. kézikönyv megírása és kiadása. Az immár rendszeressé váló szupervályog-tanfolyamokon túl igyekeztük bővíteni elméleti és gyakorlati tudásunkat az önellátás területein: kemenceépítő és több permakultúra tanfolyamot is szerveztünk, utóbbit Baji Béla vezetésével. Életközösség alapítással − Szivárvány Ökofalu − is próbát tettünk, szerény eredményekkel, de annál több tapasztalattal. A 2013-as évet Szupervályog kiállítással koronáztuk meg a FUGA Építészeti Központban, illetve „Felharmónia – Gyógyító építészet” címmel figyelemre méltó pályamunkát nyújtottunk be a 2014. évi Velencei Építészeti Biennáléra.

2013-2014-ben tovább építettük a bemutató területünkön a gyakorlásra és bemutatásra, illetve tesztelésre szánt szupervályog építményeket (fotókat l. Facebookos oldalainkon). 2014 év végén előkészítettük 2015 fő projektjét, a közösségi támogatáson alapuló első hazai kupolás-boltozatos szupervályog mintaház – a Szivárvány Falu - Búbosház Projektet. A közösségi támogatásra épülő projektet 2015 májusában kiállítás keretében is bemutattuk a Tatabányai Kormányhivatalban.


Menet közben többféle tömlőalternatívát is kipróbáltunk: 1. fotó: Hipervályog – raschel tömlőből (búbos kemence alapja), 2. fotó: zsákvályog – jutazsákból, 3. fotó: Extravályog – öntapadós polietilén tömlőből (kerti zuhany padkája).



Hogyan lettünk orvosból/technikusból vályogépítők és
„permakultúra-hívők”? Miért pont a szupervályogra esett a választásunk? Hogyan
találtuk meg a számunkra megfelelő célt, és az inspiráló helyszínt? Milyen
nehézségekkel találtuk magunkat szemben ezen az úton, és az ökofalu kezdeményezés
során, és milyen tanulságokat szűrtünk le? Kikkel ismerkedtünk meg, milyen
szemléletváltozáson estünk át, és milyen tapasztalatokra tettünk szert? Végül,
hogyan tovább a járatlan úton? Munkacsoportunk kialakulásának és
munkálkodásának személyes hangvételű történetét a SzuperBlogban írta meg Mónika, amelynek bővített, fotókkal
illusztrált változatát, és a blogban ígért hiányzó fejezeteket 2015 elején "Kacskaringós" regény formájában is megjelentettük.
